Pingpongowe Marzenia w Lubsku

       Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego przyjął Narodowy Program Rozwoju Tenisa Stołowego. UKTS Olimpia Lubsko znalazła się w gronie wyróżnionych klubów w Polsce, programem objęto docelowo 70 klubów. „Pingpongowe Marzenia z PSE” to unikatowy program szkoleniowy dla uczniów szkół podstawowych, realizowany w formie zajęć pozalekcyjnych, dający niespotykane dotychczas możliwości rozwoju młodym sportowcom.” 

       Tenis stołowy to według różnych źródeł jeden z trzech najpopularniejszych sportów w świecie (uprawia go ponad 350 milionów osób). Tenis stołowy jest też jednym z najbardziej popularnych i lubianych sportów w Polsce (GUS). Jest wiele powodów dla których warto rozwijać tenis stołowy w naszym kraju: najlepszy sport dla rozwoju mózgu (D.G. Amen); najlepszy sport dla koordynacji ciała i umysłu (P.Tsang); najlepszy sport dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji na całe życie (W.Winger); sport na każdą pogodę; względnie tani i dostępny; sport olimpijski – pisze Jerzy Grycan autor „Narodowego Programu Rozwoju Tenisa Stołowego”. Znany światowy neurofizjolog kliniczny, dr  Daniel G. Amen twierdzi, że jest to jedyna dyscyplina sportu, która znacząco wpływa na rozwój mózgu. A to dzięki temu, iż gra w ping-ponga pomaga skoordynować pracę dłoni ze zmysłem wzroku; gdy zawodnik rozgrywa spotkanie, musi być wyjątkowo skupiony na piłeczce, by odpowiednio szybko zareagować – tego typu ćwiczenia są doskonałe dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

       Gra w tenisa stołowego rozwija koordynację ręka-oko i kształtuje u zawodników takie same schematy, jakie mają miejsce przy przepisywaniu tekstu – jednoczesne obserwowanie i działanie. Badania udowodniły, że dzieci, które miały aktywny kontakt z tenisem stołowym, lepiej radzą sobie w początkowych fazach procesu edukacji. Jest to spowodowane właśnie tym, iż od najmłodszych lat ćwiczą koncentrację i szybkość reakcji. Oprócz tego gra w ping-ponga może pomóc dzieciom w walce z dysleksją typu wzrokowego, która staje się coraz bardziej powszechna. U jej podłoża leżą zaburzenia percepcji pamięci wzrokowej powiązane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowo-przestrzennej. A gra w tenisa stołowego harmonizuje pracę mięśni ze zmysłem wzroku.

         Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka, ponieważ wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry. W tenisie stołowym każdy może rozwinąć swój własny styl gry wokół swoich silnych stron – mówi autor książki „Integralny tenis stołowy”. Sport ten umożliwia dzieciom lepszy start w dorosłość – dzięki grze najmłodsi lepiej radzą sobie ze stresem, co jest niezwykle istotne w dorosłym życiu. Jak wspomina Jerzy Grycan: Silne współzawodnictwo, szybkość, zmienność, obciążenie na treningach i zawodach powodują, że tenis stołowy stawia bardzo wysokie wymagania z punktu widzenia psychologicznego. Podczas gry wymagane są wysokie umiejętności antycypacji, wyczucia czasu, koncentracji, kontroli emocjonalnej, nieustępliwości itp.